Strona główna

Rok szkolny 2023/2024 
Rok szkolny 2022/2023 
Rok szkolny 2021/2022
Rok szkolny 2020/2021
Rok szkolny 2019/2020
Rok szkolny 2018/2019
Rok szkolny 2017/2018
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Rok szkolny 2013/2014

Rok szkolny 2012/2013

Rok szkolny 2011/2012

Rok szkolny 2010/2011

Rok szkolny 2009/2010

Rok szkolny 2008/2009

Rok szkolny 2007/2008

 Rok szkolny 2006/2007

Rok szkolny 2005/2006

Rok szkolny 2004/2005

Rok szkolny 2003/2004

Z życia zespołu

Czekamy na listy
 
 

 

DOŻYNKI  POWIATOWE

SMĘTOWO GRANICZNE 2007

 

Delegacja naszych Kociewiaków przedstawicielami gminy i delegacją zasłużonych rolników udała się na powiatowe dożynki do Smętowa.

 Od lewej: Rufin i Simon Rózga oraz Adriana  Rocławska /gościnnie w zespole/ i Agata Nierzwicka.

 

WIELKI  FINAŁ

Z radością przyjęliśmy gratulacje zakwalifikowania się i zaproszenie do udziału w Wielkim Finale Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, który odbędzie się w Skórczu. Jest to impreza organizowana w ramach Działania „Pilotażowego Programu Leader” pod nazwą projektu  „Pełna Chata”.

Popisy starszej grupy. Agata Nierzwicka z niezwykłym wdziękiem mówi o lubichowskich knapach: Szymonie i Simonie.

Tak prezentowali się w finale najstarsi, …. a tak najmłodsi.

Hurra!!!  I miejsce! W nagrodę zespół będzie reprezentować Kociewie na dwóch imprezach rangi wojewódzkiej i jednej ogólnopolskiej. Poza tym były liczne upominki rzeczowe.

 

DOŻYNKI  GMINNO – PARAFIALNE 
W  LUBICHOWIE

Dożynki, to święto plonów, na które rolnicy czekają cały rok. To szczególna okazja, by podziękować Panu Bogu za dary. To myśl o dziękczynieniu, która wypływa z naszych serc, umacnia szacunek do chleba i do wszystkich owoców pracy rąk ludzkich.

 

 Za chwilę rozpocznie się, jak co roku, przemarsz barwnego korowodu ulicami Lubichowa do kościoła, gdzie uroczysta msza rozpocznie coroczne święto plonów.

Po mszy wszyscy udali się na stadion, gdzie starostowie dożynek podarowali bochen chleba władzom gminy. Bochen chleba z tegorocznego ziarna przeżegnano i podzielono tak, aby każdy mógł skosztować symboliczny kawałek.

 

Karolina Gołecka, Szymon Schulz i Simon Rózga rozczęstowali kawałki dożynkowego chleba wśród gości. Potem z wielkim apetytem sami się nim dzielili. Dzielmy więc sprawiedliwie, aby nam nigdy go nie brakowało.

 

„LUBICHOWSKIE  KOCIEWIAKI”  W  POZNANIU

W nagrodę za uzyskany sukces w Wielkim Finale Zespołów Folklorystycznych – Skórcz 2007 pojechaliśmy do Poznania, aby tam zaprezentować Kociewie w Pawilonie Regionów Międzynarodowych Targów Poznańskich. Było to dla nas wielkie przeżycie i jeszcze większa odpowiedzialność.

Grupa starsza prezentuje swoje umiejętności taneczne.

Najmłodsi za chwilę też pokażą, co potrafią.

„Lubichowskie Kociewiaki” występowali także przed Stoiskiem Województwa Pomorskiego.  

Dziewczyną siedzą na ławce w pobliżu sceny, a chłopcy dotrzymują im towarzystwa..

Od lewej: Joanna Grabowska, Karolina Gołecka, Jagna Rózga i Marta Pilacka

Od lewej: Simon Rózga, Łukasz Lewandowski, Artur Czapiewski, Szymon Schulz, Adrian Wysocki i Rufin Rózga.

Jak widać, humory im dopisują.

 

Ulubionym miejscem młodszych były krzesełka przy dekoracyjnym stoliku.

Od lewej: Edyta Pilacka, Angelina Lipka, Karolina Cichon, Ania i Zosia Piesik.

 

Czas na przyjemności także był.

Od lewej: Karolina Cichon, Adrian Wysocki, Szymon Schulz, Łukasz Lewandowski, Simon i Rufin Rózga oraz Szymon Sroka.

 

Dodatkową atrakcją była przejażdżka ruchomymi schodami.

Od lewej: Ania Piesik, Karolina Cichon i Zosia Piesik, a daleko za nimi chyba Edyta Pilacka.

  

Myślimy, że z powierzonych zadań wywiązaliśmy się dobrze. Pisano o nas w prasie:

 „Kociewie pięknie promowały „Lubichowskie Kociewiaki”.
Ich występ na targowej scenie bardzo się podobał”.

Dziękujemy!

  

DEBRZNO 2007

9 listopada 2007 r. rozpoczął się IV Pomorski Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. Św. Andrzeja w Debrznie. Ze względu na dużą ilość uczestników (ponad tysiąc) przegląd trwał 3 dni. Nasz zespół już po raz trzeci skorzystał z zaproszenia, by wziąć udział w tym wielkim artystycznym wydarzeniu. Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Pomorskiego. Jest to jedna z priorytetowych imprez ziemi debrznieńskiej, która promuje Pomorze na skalę całej Polski.

W związku z dużą ilością zespołów regulamin przeglądu ograniczył czas prezentacji do 10 minut. Postanowiliśmy zatem zaprezentować swój dorobek artystyczny jako dwa zespoły: „Lubichowskie Kociewiaki” – grupa starsza i „Lubichowskie Gzuby” – grupa najmłodsza. Poza tym, zgłosiliśmy Annę Piesik i Artura Czapiewskiego do konkursu solistów. Występowaliśmy na wielkiej scenie w nowej sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie. Atmosfera była bardzo przyjemna i wszyscy bardzo mili. Pomimo to mieliśmy problem z powodu nagłej niedyspozycji członka najmłodszej grupy. Wiadomo, w zespole każdy stanowi ważne ogniwo całego „łańcucha”. Jednak najmłodsi tak bardzo chcieli wystąpić, że w czasie całej podróży do Debrzna opanowali awaryjną wersję scenariusza i … wystąpili, bo powiadają, że "Kociewiaki to dzielne dzieciaki”.

Występ solowy Ani Piesik i Artura Czapiewskiego

„Lubichowskie Kociewiaki” w pełnym składzie z Burmistrzem Miasta i Gminy Debrzno.

 A oto nasze osiągnięcia:

II miejsce dla „Lubichowskich Kociewiaków” –w kategorii: Zespół

I wyróżnienie dla „Lubichowskich Gubów” - w kategorii: Zespół

(na 7 wyróżnień najmłodsi otrzymali najwyższe noty i to będąc w niepełnym  składzie. Brawo!)

I miejsce dla Artura Czapiewskiego w kategorii: Solista

III miejsce dla Ani Piesik w kategorii: Solista

Wśród licznych zespołów całego Pomorza kulturę Kociewia prezentował Gniew i Lubichowo. Był to dla nas niezwykły zaszczyt i zarazem wielka odpowiedzialność, by nasze Kociewie pokazać z jak najlepszej strony.

P.S. Z tego miejsca pragniemy bardzo serdecznie podziękować Państwu Krystynie i Ronowi Cosford za przekazany nam dar, który mieliśmy już okazję zaprezentować jako wizytówkę zespołu /po raz pierwszy/ podczas konkursowych zmagań na debrznieńskiej scenie.

  

ZAPROSZENIE  DO  GDAŃSKA

Z radością przyjęliśmy zaproszenie na spotkanie świąteczne Klientów Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A. w Gdańsku. Spotkanie to miało miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na Ołowiance. Było to dla nas kolejne wyzwanie i kolejna porcja emocji oraz nowych doświadczeń. Miejsce magiczne, wymarzone, a i publiczność na pewno wymagająca. Wszystko to budziło w nas wielkie emocje i pewną dozę niepokoju, czy sprostamy oczekiwaniom organizatorów.

„Lubichowskie Kociewiaki” w oczekiwaniu na swój występ.

W tej chwili bawią gości miejscowi artyści.

 

W programie zespołu był oczywiście akcent zbliżających się świąt.
 

Śpiewano kolędy i pastorałki „swoich lólków”.

 

Występ został nagrodzony dużymi brawami, upominkami oraz poczęstunkiem przy pięknie zastawionych stołach.

Dyrektor Orlenu, p. Anna Szurek, nie szczędziła miłych słów pod adresem zespołu.

 

Pomimo późnych godzin czekał nas jeszcze jeden występ w Galerii Bałtyckiej. Pojechaliśmy zatem do Gdańska – Wrzeszcza, gdzie już na nas czekano. Tam wystąpiliśmy na scenie pasażu handlowego. Spotkała nas zupełnie inna sytuacja i kolejna porcja doświadczeń.

Tak prezentował się zespół tańczących par z  lotu ptaka.

Zespół obdarowano upominkami i słodyczami.

Obowiązki spełnione, zadania wykonane, a więc czas na relaks i trochę szaleństwa.

Agata Pilacka i Adrian Wysocki, pomimo ciężkiego dnia, tryskają werwą i humorem.

Reszta zresztą też.

 

 

PRZEDŚWIĄTECZNE  SPOTKANIE  Z  SENIORAMI

 

Od wielu lat, a właściwie od zawsze, współpracujemy z Klubem Emerytów  i Rencistów w Lubichowie. Wspieramy ich oprawą artystyczną podczas różnych uroczystości i spotkań. Nasi seniorzy zajmują dużo miejsca w naszych zapiskach kronikarskich, ale jeszcze więcej w naszych sercach.

Tym razem przygotowaliśmy misterium adwentowo – świąteczne.

W I części były słowa Pisma Świętego, rozważania i refleksje podczas oczekiwania na Przyjście Pana. Był to montaż słowno – muzyczny, gdzie na tle lirycznych dźwięków muzyki wypowiadaliśmy słowa z głęboko zawartą myślą.

W misterium udział wzięli: Aleksandra Buniek, Artur Czapiewski, Adrian Wysocki, Szymon Schulz, Agata Nierzwicka, Marta Pilacka, Simon Rózga oraz Karolina Gołecka, Agata Pilacka, Łukasz Lewandowski i Rufin Rózga.

Całość prowadziła Joanna Grabowska.

 

Potem był czas na akcent świąteczny.

Były więc życzenia od całego zespołu oraz kolędy i pastorałki.

 

Nie zabrakło też wizyty Gwiazdora, który jak zwykle jest bardzo hojny. Pochwalił nas za wszystkie dobre uczynki, za to, co robimy dla innych.
Zanim jednak dał podarunki trzeba było coś przedstawić.
Teraz głos ma Edyta Pilacka.
Jednak wszyscy dostali świąteczne paczki, gdyż każdy spisał się na medal.

 

***

W ostatnią niedzielę adwentową postanowiliśmy zaprezentować misterium „Vigilate” dla wiernych podczas mszy św. w kościele parafialnym p.w. św. Jakuba w Lubichowie.

Były to oczywiście wybrane fragmenty naszego wystąpienia. Myślimy, że nasze oczekiwania spełniły się, o czym świadczyły liczne gratulacje i sms–y, jak np.:

 „Gratulujemy udanego występu.
Jego klimat wprowadził miły nastrój do świątyni
i naszych serc.

                               Dziękujemy!”

 

DZIEŃ  KOBIET

Jak zwykle z wielką przyjemnością, jak i wielką odpowiedzialnością, podjęliśmy się przygotowania kolejnej uroczystości dla Klubu Seniora w Lubichowie. Tym razem, 10 marca, popisy artystyczne były dedykowane PANIOM z okazji Dnia Kobiet. Chcąc bardziej urozmaicić program, zaprosiliśmy  do udziału uczennice z klasy II a i V a. Popisy artystyczne składały się z trzech części. Na początku był oczywiście akcent regionalny, w skład którego wchodziły „gadki”, tańce, wspólne śpiewy oraz solówki. Potem wystąpiły dzieci z II a z programem taneczno – wokalnym zatytułowanym „Bal lalek”. Wiadomo, że lalka jest bliska nie tylko małym dziewczynkom, ale i dorosłym paniom, ponieważ także kiedyś bawiły się lalkami. Stąd zrodził się pomysł na piękne laleczki. Na koniec na salę weszły roztańczone i rozśpiewane „Cyganeczki”, czyli dziewczęta z V a. Pełne wdzięku, czaru i powabu nie tylko tańczyły na sali i wokół ogniska, ale wróżyły z kart, a nawet z ręki i to wyłącznie za uśmiech. Wróżby tego dnia były wyjątkowo pomyślne i optymistyczne. Panie były rozbawione i w pełni zadowolone.

W części finałowej wszyscy wykonawcy weszli na scenę /ale tłok!/ i zaśpiewali piosenkę, której refren brzmiał:

„Dziś panie dostaną życzenia od dzieci
słonecznym promieniem związane w bukiecik”.

Wtedy „knapy” podbiegli do pań z czerwonym tulipanem, a panowie wspólnie z dziećmi odśpiewali, przy akompaniamencie akordeonu, wiązankę „Sto lat”.
Cieszymy się, że mogliśmy dostarczyć naszej kochanej widowni tyle miłych wrażeń i radości, o czym świadczyły gromkie brawa oraz słowa wdzięczności.

Zespół„Lubichowskie Kociewiaki” serdecznie dziękuje dziewczętom z V a i  II a, które z chęcią podjęły trud związany z przygotowaniem  części artystycznej. Należy także dodać, że z powierzonych zadań dziewczęta wywiązały się wzorowo i w pełni odpowiedzialnie.

 

Wejście kapeli i „knapów” przy dźwiękach skocznej melodii akordeonu.

Panowie bawili PANIE najlepiej, jak tylko potrafili. A potrafili!

Dzisiaj okazja na „odkurzenie” dawno nie wykonywanej /pierwszej/ polki. Kilka prób i jakby znalazł – jeden taniec w repertuarze więcej!

Agata Nierzwicka z wielką swobodą opowiada zabawną historię o niezwykle uroczej kociewiance.

 

Oto piękna prezentacja par tanecznych naszego zespołu.

 

Czas na finał! Były życzenia, prezenty  i gromkie „Sto lat” dla wszystkich PAŃ

 

   

KONKURS  REJONOWY

„RECYTUJEMY  PROZĘ  I  POEZJĘ  KOCIEWSKĄ”

Starogardzkie Centrum Kultury w Stargardzie Gdańskim zaprosiło nas do kolejnej edycji konkursu „Recytujemy Prozę i Poezję Kociewską”.
Celem konkursu, jak wiadomo, jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji dziedzictwa regionalnego Kociewia, a w szczególności pielęgnowanie gwary – mowy naszych lólków – Kociewiaków.
Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pogłębia wrażliwość na urodę literatury kociewskiej.
 

Konkurs odbył się 25 kwietnia w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury.

Oto osiągnięcia naszych recytatorów:

Anna Piesik – I miejsce w kategorii prozy i poezji śpiewanej klas I – VI

Artur CzapiewskiI miejsce w kategorii prozy i poezji śpiewanej klas I – VI

Szymon SrokaI miejsce w kategorii poezji i prozy klas I - III

Agata NierzwickaI miejsce w kategorii poezji i prozy klas gimnazjalnych

Adrian WysockiIII miejsce w kategorii poezji i prozy klas gimnazjalnych

Szymon SchulzII miejsce w kategorii prozy i poezji śpiewanej szkół ponadgimnazjalnych

 

Do konkursu  finałowego zakwalifikowali się:

Anna Piesik – klasa II a
Szymon Sroka – klasa II a
Artur Czapiewski – klasa IV b
Agata Nierzwicka – klasa I c gimnazjum
Szymon Schulz – klasa I technikum

Ania Piesik i Szymon Sroka – udany występ naszych debiutantów.

Konkursowe zmagania dobiegły końca. Jednak nie znamy jeszcze opinii jurorów. Póki co, postanowiliśmy posilić się.
Za chwilę na stolikach pojawi się nasza ulubiona pizza!

Już odetchnęliśmy z ulgą. Jak widać, jesteśmy bardzo szczęśliwi. Jurorzy ocenili nas bardzo wysoko!
Szymon Sroka, Ania Piesik i Agata Nierzwicka poprosili jurorkę, p. Marię Schulz /córkę p. Jana Schulza/ o dedykację.

Zespół naszych recytatorów w  pełnym składzie.

Od lewej w I rzędzie: Ania Piesik, Szymon Sroka, Artur Czapiewski
w II rzędzie: Szymon Schulz, Agata Nierzwicka, Adrian Wysocki oraz Sebastian Sikora – nasz akompaniator.

 

  

FINAŁY  XXVI  KONKURSU

„RECYTUJEMY PROZĘ I POEZJĘ  KOCIEWSKĄ”

10 maja spotkali się w Starogardzkim Centrum Kultury najlepsi recytatorzy Kociewia. Wśród nich znalazła się 5. osobowa grupa naszych lubichowskich „gadułów”.

Komisja konkursowa dokonując oceny uwzględniała następujące kryteria:

  • dobór repertuaru do wieku recytatora

  • interpretacja utworów

  • kultura słowa

  • poprawność gwary kociewskiej

  • umiejętności wokalno – muzyczne

  • ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

Nasi recytatorzy dzielnie przeszli przez wszystkie wyznaczone kryteria konkursu finałowego.

Oto osiągnięcia lubichowskich recytatorów:

Anna Piesik – II miejsce w kategorii prozy i poezji śpiewanej klas I – VI

Artur CzapiewskiI miejsce w kategorii prozy i poezji śpiewanej klas I – VI

Szymon SrokaI miejsce w kategorii poezji i prozy klas I - III

Agata NierzwickaII miejsce w kategorii poezji i prozy klas gimnazjalnych

Szymon SchulzI miejsce w kategorii prozy i poezji śpiewanej szkół ponadgimnazjalnych

                                        

GRATULUJEMY!!!

 

Nasi najmłodsi finaliści – Ania Piesik i Szymon Sroka oraz akompaniator Sebastian Sikora

Do najmłodszej grupy dołączył Artur Czapiewski i p. Bogumiła Fiałkowska, która za wszystkich mocno trzymała kciuki.

 

Starsza grupa naszych recytatorów: Agata Nierzwicka, Artur Czapiewski, Szymon Schulz oraz Sebastian Sikora.

 

  

 

90. LECIE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W OCYPLU

Na okoliczność święta jubileuszowego strażaków z Ocypla przygotowaliśmy program rozrywkowy z myślą o głównych bohaterach tego dnia. Było wesoło i na temat, czyli ze strażakiem w roli głównej.

 

W oczekiwaniu na występ.

Jak widać, najmłodsi skupieni i jakby trochę przejęci swoją rolą.

Pięknie prezentuje się Edyta Pilacka na tle nieco starszych Kociewiaków.

 

Ładnie wyglądają  roześmiane dziewczyny,

 a szczególnie w kociewskim stroju.

 

Na pomoc rodziców zawsze możemy liczyć.

Pan Mieczysław Cichon zaopiekuje się grupką maluchów w drodze do domu.

Dziękujemy !!!

 

                   

V  Międzywojewódzki Przegląd

Szkolnych Zespołów Folklorystycznych „Brzad”

3 czerwca odbył się kolejny przegląd zespołów kociewskich „Brzad”. Założeniem przeglądu jest m.in. zaprezentowanie swoich nowych umiejętności.
Ze względu na ograniczoną ilość osób w prezentowanym zespole /do 12 członków/ podzieliliśmy nasz zespół na grupę starszą i dzieci młodsze. Bardzo nam zależało, by wszyscy członkowie naszego zespołu mogli wziąć udział w „Brzadzie” Przygotować dwie grupy do konkursu nie było łatwym zadaniem, ale dla chętnego nie ma rzeczy niemożliwych.
Zgodnie z regulaminem, każdy z zespołów prezentował swoje umiejętności w granicach 20 minut.

 

Oto osiągnięcia naszych zespołów:

„Lubichowskie Kociewiaki”

I miejsce

„Lubichowskie Gzuby”/najmłodsi/

III miejsce

 

Byliśmy bardzo szczęśliwi, że nasze prezentacje zostały tak wysoko ocenione.

Udany debiut najmłodszej Kociewianki – Kasi Cichon.

 Kasiu, jesteś wspaniała!

 

Agata Nierzwicka prezentuje swój talent gawędziarski. Jak widać, wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród najmłodszych, a to wcale nie jest takie łatwe.

 

Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, kończymy ten niezwykle pracowity i pełen wrażeń dzień.

 

 

NIE TYLKO KONKURSY  I  PRZEGLĄDY….

Lubimy także robić niespodzianki. Tym razem postanowiliśmy przyjemnie zaskoczyć babcię Jagny, Rufina i Simona Rózgów /członków zespołu/, p. Irenę. Z okazji urodzinowego jubileuszu pojechaliśmy z życzeniami na miejsce uroczystości. Jubilatka była wzruszona i bardzo wdzięczna, a my mieliśmy kolejny powód do radości.

 

Nasza Jubilatka ze wzruszeniem słucha
wyśpiewanych przez nas życzeń.

Szanownej Jubilatce dużo zdrowia, pogody ducha i samych pięknych dni życzy cały zespół „Lubichowskich Kociewiaków.”

 

BYLIŚMY  W  RYJEWIE

Ryjewo to bardzo duża wieś na Powiślu w powiecie kwidzyńskim. Zaproszona nas na uroczystość

Święta Szkoły

Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ryjewie.

Jadąc w „nieznane”, byliśmy trochę niepewni.  Będąc jednak już na miejscu, poczuliśmy swojski klimat. Tym bardziej, gdy okazało się, że korzenie rodowe pana dyrektora szkoły sięgają okolic Lubichowa. Przyjęto nas bardzo gościnnie i serdecznie. My z kolei, pomimo wielkiego upału, daliśmy z siebie wszystko, by nie zawieść gospodarzy. Występując w nowym miejscu, mieliśmy okazję do pełnego popisu. Tak też uczyniliśmy.

 

Grupa starsza w swych tanecznych popisach.

Najmłodsi wspierają starszą grupę rytmicznym klaskaniem.

Sprawnościowe popisy lubichowskich „knapów” przed nową publicznością, a zwłaszcza „dziewuchami”.

Najmłodsi w tańcu także zasłużyli na wielkie brawa i uznanie publiczności.

Agata w towarzystwie Ani /jednej z najmłodszych/ w podsumowaniu artystycznych  popisów  powiedziała:

„Jak wjidzita, lubjim śpsiwać,
po naszamu gadać ji tańcować
a wszystko po to,
by kociewska tradycyja łuż łod dycht małygo gzuba
do kóńca śwata zachować.

 

Pamiątkowe zdjęcie całego zespołu podczas uroczystości szkolnej w Ryjewie.

 

 

 

   

Zespół na tle lubichowskiej przyrody

Od lewej w II rzędzie: Joanna Lidzińska, Simon Rózga, Aleksandra Buniek, Rufin Rózga, Karolina Gołecka, Adrian Wysocki, Marta Pilacka, Szymon Schulz, Agata Nierzwicka

Od lewej w I rzędzie: Alicja Sroka, Angelina Lipka, Artur Czapiewski, Anna Piesik, Edyta Pilacka, Patryk Sroka, Karolina Cichon, Zofia Piesik, Szymon Sroka,

oraz kapela: Sebastian Sikora – akordeon, Łukasz Lewandowski – diabelskie skrzypce, Agata Pilacka i Jagna Rózga – burczybas

 

PODZIĘKOWANIE

Kończąc rok szkolny 2007 / 2008, podczas uroczystego apelu,  usłyszeliśmy od dyrektora szkoły, p.Krzysztofa Stawickiego, dużo miłych słów pod naszym adresem.

Oto podziękowanie złożone na ręce opiekunki p.Bogumiły Fiałkowskiej.

 

 

 

 W górę

W górę