Strona główna

Rok szkolny 2023/2024 
Rok szkolny 2022/2023 
Rok szkolny 2021/2022
Rok szkolny 2020/2021
Rok szkolny 2019/2020
Rok szkolny 2018/2019
Rok szkolny 2017/2018
Rok szkolny 2016/2017
Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Rok szkolny 2013/2014

Rok szkolny 2012/2013

Rok szkolny 2011/2012

Rok szkolny 2010/2011

Rok szkolny 2009/2010

Rok szkolny 2008/2009

Rok szkolny 2007/2008

 Rok szkolny 2006/2007

Rok szkolny 2005/2006

Rok szkolny 2004/2005

Rok szkolny 2003/2004

Z życia zespołu

Czekamy na listy
 
 

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 


DLA OLEŃKI

 

Z wielką radością wzięliśmy udział w pikniku charytatywnym zorganizowanym w sobotę 19 września br. w Lubichowie, by wesprzeć Oleńkę Dzienniak w pojedynku z chorobą. Byliśmy wręcz zaszczyceni, że mogliśmy dołożyć również od siebie małą cegiełkę w walce o zdrowie Oleńki, aby wyleczyć jej chore serduszko.

To dla Oleńki wystąpiliśmy w montażu słowno - muzycznym

 połączonym z przesłaniem o pomoc

w ratowaniu zdrowia dziewczynki.

Specjalnie dla Olki i wszystkich ludzi dobrej woli

zaśpiewaliśmy wg własnej aranżacji pieśń "Ave Maryja"

trzymając w swych dłoniach wymowne serduszka

z kociewskimi kwiatkami.

 

Ponadto, przekazaliśmy na licytację dwie skromne,

ale dla nas znaczące nagrody:

z festiwalu w Debrznie 2010 i z tegorocznego turnieju

w Wielu.

P.S. Panie Przemku, bardzo dziękujemy za Pana wrażliwość,

okazane serce i wsparcie finansowe dla Oleńki.

Mini koncert Marysi Gosz.

Brawo Marysiu! Wspaniały popis!

 

 

Wierzymy, a właściwie jesteśmy pewni, że historia malutkiej Oleńki zakończy się szczęśliwie.

 

 

"NIECHAJ KOCIEWSKIE ANIOŁY NAD TOBĄ CZUWAJĄ

I SWOIMI SKRZYDŁAMI ZAWSZE CIĘ OTACZAJĄ"

 



WYRÓŻNIENIA DLA NASZYCH SOLISTEK

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim wraz z współorganizatorem - Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Starogardzie już po raz 12. zorganizowało Powiatowy Festiwal Piosenki Ekologicznej pn. "Jedziemy do lasu".

Główne cele konkursu to przede wszystkim: rozwijanie u uczniów zainteresowania problematyką ochrony przyrody, podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, popularyzacja śpiewania wśród młodego pokolenia, samokształcenie muzyczne, możliwość niezależnej prezentacji oraz sprawdzenia swoich możliwości. Z powodu pandemicznej sytuacji tegoroczny Konkurs przebiegał w nieco inny sposób niż do tej pory. Uczestnicy nagrywali wybraną przez siebie piosenkę w Studio Nagrań OPP i na podstawie nagrań wideo Komisja Konkursowa w składzie: Tadeusz Negowski, Janusz Urban, Jacek Sadowski, Agata Glejt i Stefan Galiński dokonywała oceny.

Reprezentantki naszego Zespołu  -  Elżbieta Kaleta (klasa IV) i Mirela Stiwe (klasa II) z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie postanowiły zadebiutować w tymże festiwalu. I słusznie, bo debiut naszych dziewczynek okazał się udany i obie nasze reprezentantki zostały wyróżnione - każda w swojej kategorii wiekowej - przez komisję festiwalową.  

   Elżbieta Kaleta     Mirela Siwe
   

Serdecznie gratulujemy naszym solistkom udanego debiutu.

Jesteśmy z Was dumni!

  

Zapraszamy na  nasz kanał  YouTube, gdzie można zobaczyć

 i usłyszeć nasze solistki:

Występ Eli

Występ Mireli


 

"LUBICHOWSKIE KOCIEWIAKI”
W STUDIU RADIA GŁOS W PELPLINIE

(Z HISTORII ZESPOŁU - 18.12.2012)

"Bardzo ucieszyło nas zaproszenie do studia rozgłośni katolickiej Radia Głos w Pelplinie. Nagraliśmy tam nasze misterium „Vigilate” oraz kilka ulubionych przez nas kolęd i pastorałek. Nie ukrywamy, że emocje sięgnęły zenitu, ale ciepła i serdeczna atmosfera w studiu łagodziła nasz stres. Jednym słowem było bardzo sympatycznie. Przy okazji zdobyliśmy kolejne doświadczenie i wzbogaciliśmy nasz artystyczny warsztat pracy".

Misterium składa się z trzech części łagodnie przechodzących w pewną całość. W 1. części - na tle muzyki refleksyjnej - czyniliśmy rozważania związane z oczekiwaniem na przyjście Pana. W 2. części ukazaliśmy, jak Maryja i święty Józef przygotowywali się na Boże Narodzenie, a w ostatniej części misterium, to już święta i życzenia świąteczne od Zespołu.

Pomimo upływu czasu i wyjątkowej sytuacji nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu oczekujemy na przyjście Pana i Boże Narodzenie składając sobie życzenia świąteczne.

Korzystając z okazji i potrzeby serca prosimy przyjąć od nas, od całego Zespołu życzenia zdrowych, pogodnych i wypełnionych optymizmem świąt. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, niesie ze sobą atmosferę dobroci, zgody i wzajemnego szacunku. Niech dobra nowina napełni serca nadzieją i optymizmem. A, że święta będą inne niż w latach poprzednich, to nic, Narodzony Jezus Chrystus jest zawsze taki sam pełen miłości i miłosierdzia …

Do życzeń dołączamy prezent - nasze misterium, w którym udział wzięli: Elwira Schulz, Monika Piesik, Klaudia Zielińska,

Klaudia Rzóska, Szymon Sroka, Michał Toczek i Jan Krysiak.

Uprzejmie informujemy, że audycja z naszym udziałem była emitowana w Radiu Głos przed Wigilią oraz w samą Wigilię w 2012 roku i jest do odsłuchania na naszym kanale YouTube, tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=_fZ-Sz5TMb8&feature=youtu.be

Próba mikrofonów i mała rozgrzewka
przed nagrywaniem audycji.
Za chwilę sygnał zza szyby da znak kończącej się przerwy
i z wielką odpowiedzialnością przystąpimy do pracy.

Nagrania dobiegły pomyślnie do końca. Nasza ekipa wraz z realizatorem audycji.

Spełnieni i pełni pozytywnych emocji
opuszczamy studio Radia Głos.

 



Patrycja Golimowska - reprezentantka naszego Zespołu "Lubichowskie Kociewiaki",  podjęła nowe wyzwanie. Po niedługim namyśle zgodziła się na udział w telewizyjnym  programie poradnikowym poświęconym problemom psychologicznym dzieci i młodzieży pod nazwą EMOCJE. Jest to jeden z bloków feryjnych programów TVP3.

Twórcy programu podejmują  tematy związane z sferą psychiczną, z którymi każdy młody człowiek się często boryka. Obecna pandemia to dla wielu z nich bardzo trudne doświadczenie, niosące ze sobą eskalację istniejących już problemów, ale i pojawianie się kolejnych. Dlatego właśnie stworzono bezpieczną przestrzeń telewizyjną do rozmowy o ludzkiej psychice.

Prowadzący - aktor Piotr Bajtlik - w imieniu młodzieży biorącej udział w programie zadaje pytania poszczególnym ekspertom, ale  zwraca się także do młodzieży, która również ma możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom.

Każdy odcinek jest poświęcony przedstawieniu i zdefiniowaniu konkretnego problemu, omówieniu jego przyczyny, podaniu konkretnych przypadków, przeanalizowaniu emocji, ale i wspólnemu zastanawianiu się nad możliwymi rozwiązaniami, podaniu „narzędzi”, dzięki którym młody człowiek sam może wyjść ze swoich problemów. Będzie mowa m.in. o nudzie, bezsenności, tremie, samotności, wzroście poziomu lęku i poczucia zagrożenia we współczesnym świecie, trudnych sytuacjach w rodzinach dysfunkcyjnych…

Tematy, których podjęła się nasza Patrycja to: lęk, bezsenność, samotność oraz zażenowanie.  Program był emitowany w dni robocze o 10:50 w TVP3, ale można obejrzeć również w VOD, tutaj:

* https://vod.tvp.pl/video/emocje,odc-2-lek,51570018

* https://vod.tvp.pl/video/emocje,odc-5-bezsennosc,51570153

* https://vod.tvp.pl/video/emocje,odc-7-samotnosc,51570197

* https://vod.tvp.pl/video/emocje,odc-8-zazenowanie,51570228

Serdecznie zapraszamy, a Patrycji - naszej Kociewiance, gratulujemy udziału w programie.

  

Oto krótka wypowiedź Patrycji

"Cieszę się, że mogłam wziąć udział w programie. Było to świetne nowe doświadczenie. Wiem, że mogłam wypaść lepiej, ale bardzo stresowałam się zwłaszcza w pierwszych dwóch odcinkach i dlatego moje wypowiedzi nie były takie, jakie bym chciała. Bardzo miło rozmawiało mi się z zaproszonymi rówieśnikami. Były to osoby z całego kraju, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Spora grupa, to młodzież  z Chełma i okolic Lublina. Z Kociewia,  to tylko ja byłam. Przed każdym nagraniem prowadziliśmy rozmowy prywatne, aby rozładować atmosferę i by troszkę poznać się, a później pisaliśmy na "wspólnej grupie". Ogólnie bardzo sympatyczny zespół. Wprawdzie była to dość krótka przygoda i trudno mówić o jakichś bliższych kontaktach z kimkolwiek, ale na pewno od czasu do czasu odezwiemy się na naszej "wspólnej grupie".

Dzięki programowi EMOCJE rozbudziłam zainteresowanie nad sferą psychiczną człowieka, czego wcześniej nie robiłam.  Rozmowy z psychologami (często poza anteną) były bardzo wartościowe i spowodowały chęć zadawania sobie pytań; jak się czuję, kiedy czuję się źle, czemu czuję się tak, a nie inaczej. Przekonałam się do przeprowadzania analizy problemu i zastanawianiu się, co mogę zrobić, aby czuć się lepiej…

Wystąpienie w programie TVP, to wielka dla mnie przygoda oraz  satysfakcja i bardzo chętnie wzięłabym udział, gdyby ponownie nadarzyła się taka okazja".

 

 

Patrycja - w 2. rzędzie w środku - podczas nagrań,
które trwały przez kilka dni po półtorej godziny.
W studiu nagrań.
Prowadzący program: aktor Piotr Bajtlik
Reżyseria - Katarzyna Szczuka



Marysia  Gosz w programie TVP "Uczniowie z klasą"

Po obszernej rekomendacji dorobku,  Marysia  Gosz -  nasza Kociewianka -  zakwalifikowała się do udziału w programie "Ferie z TVP" w magazynie "Uczniowie z klasą" emitowanym w Telewizji Polskiej.

W programie tym uczniowie z klasą udowodniają, że niezależnie od tego skąd pochodzą, rozwijanie zainteresowań jest możliwe, że wystarczy połączenie talentu, motywacji i cierpliwości z pracą, by walczyć o wymarzony cel. W tym dziecięco - młodzieżowym talent show, pokazani są młodzi mistrzowie i wspierający ich najbliżsi. To program, do którego zaproszeni są zwyczajni niezwyczajni młodzi ludzie, by mogli zaprezentować swe często niezwykłe umiejętności i zainteresowania.

Marysia  jest uczennicą ósmej klasy Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie. W tym roku kończy Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim. Jej główną pasją to muzyka i śpiew. Gra na klarnecie i  na gitarze. Komponuje dla siebie drobne utwory. Ma swój kanał na YouTube, gdzie śpiewa covery - tutaj link: https://www.youtube.com/channel/UC9hiPIj0E-2oXp6BUy7U9mg  

Marysia z pewnością zasługuje na wielkie uznanie, gdyż nauka i dojazdy do obu szkół wymagają wiele poświęcenia i nie lada wysiłku, by wygospodarować jeszcze czas na próby i występy w Zespole, do którego należy już 6. rok i aktywnie w nim uczestniczy.

Program z udziałem Marysi - utalentowanej dziewczyny z KOCIEWIA (w materiale TVP mylnie podano z Kaszub) został wyemitowany 11 stycznia 2021 roku o godz. 10:15, ale można obejrzeć go również w internecie, tutaj: https://vod.tvp.pl/video/uczniowie-z-klasa,odc-5,51555575....

KRÓTKA WYPOWIEDŹ MARYSI

"Jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąć udział w programie "Uczniowie z klasą" i zaprezentować swoje pasje. Ogromnie się cieszę, że moja osoba zainteresowała realizatorów audycji. Muzyka jest jedną z ważniejszych części mojego życia i dziękuję, że mogłam pokazać swój świat. Co będzie to będzie, bo to Pan Bóg ustala wszystko, a ja jedynie mogę dziękować za to, co mam i starać się, by było lepiej, lepiej, coraz jeszcze lepiej.

Bardzo dużo zawdzięczam zespołowi "Lubichowskie Kociewiaki", do którego należę od drugiej klasy podstawówki. Na początku musiałam przejść casting, który razem z innymi dziewczynkami zaliczyłam pozytywnie. Oceniał nas nauczyciel muzyki i instruktor rytmiki, a wszystko działo się na oczach towarzyszących nam rodziców.

Z początku byłam nieco onieśmielona, ale stopniowo nabierałam pewności siebie i uwierzyłam, że potrafię występować na scenie i to przed coraz szerszą publicznością. Wraz z solistami naszego Zespołu systematycznie uczestniczyłam w warsztatach wokalnych prowadzonych przez pana Piotra Chrapkowskiego. Pani Bogusia zawoziła nas (co drugi tydzień) na te zajęcia do Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Dodam, że nasz akompaniator - akordeonista śp. pan Ryszard Szachta, bardzo we mnie wierzył i dopingował.

Coraz częściej śpiewałam solówki i brałam udział w różnych konkursach i przeglądach, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Dzięki Zespołowi nie tylko rozwinęłam swój talent, zyskałam obycie sceniczne, ale również otworzyłam się na ludzi. Wiele się nauczyłam; mam sporo znajomości wśród wspaniałych, wartościowych i utalentowanych osób, które naprawdę podziwiam. Zespół otworzył przede mną drzwi do rozwoju i za to jestem najbardziej wdzięczna. Nauczyłam się także pracy w grupie, skorzystałam z wielu dobrych rad. Jednym słowem, jestem wdzięczna za bardzo wiele. Oczywiście, najwięcej zawdzięczam moim Rodzicom, od których mam wiele miłości i wsparcia; dużo nauczyłam się także od starszego Rodzeństwa i za wiele jestem im wdzięczna. Jestem szczęśliwa, że mam tak liczne Rodzeństwo. Są dla mnie przykładem tak samo jak Rodzice. Dzięki nim jestem taka, jaka jestem. Bez wsparcia Rodziny i pomocy i z ich strony nie osiągnęłabym tak wiele. Wiem też, że moje młodsze Rodzeństwo teraz liczy na mnie i nie mogę ich zawieść."


Marysia i "Lubichowskie Kociewiaki"

Szczęśliwa Marysia (8 lat) wraz z koleżankami
po udanym zaliczeniu wokalno - rytmicznym.

Nasza mała bohaterka (druga z lewej strony)
 w towarzystwie koleżanek
i pana Ryszarda Szachty,
którego darzyła wielką sympatią,
podobnie, jak cały Zespół - "Brzad" 2015

Marysia oswaja przedszkolaków z burczybasem -
warsztaty regionalne w lubichowskim przedszkolu - 2016

Udany debiut Marysi (2. miejsce)
 w konkursie prozy kociewskiej i poezji śpiewanej -
Starogardzkie Centrum Kultury - 2016

Nasza Kociewianka na wielkiej scenie czuje się,
jak ryba w wodzie - 2016

Eliminacje do 23. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd
i Pastorałek w Pałacu Młodzieży
im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
1. MIEJSCE I PRZEPUSTKA DO FINAŁU - grudzień 2016

Z Piotrem i Patrykiem - braćmi Pilackimi
w Pałacu Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
- grudzień 2016

 

Państwo Goszowie (rodzice Marysi)
wystąpili z nami w jasełkach - grudzień 2016

Serdecznie dziękujemy Pani Mireli i Panu Arkadiuszowi
za wspaniałą współpracę z Zespołem - grudzień 2016

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
im. ks. Kazimierza Szwarlika w BĘDZINIE na ŚLĄSKU -
styczeń 2017
 III nagroda dla Zespołu!

   

Marysia nie tylko pięknie śpiewa,
ale i ciekawie interpretuje prozę, co zresztą widać -
Starogardzkie Centrum Kultury - 2017

 Międzywojewódzki Festiwal Zespołów Folklorystycznych
"Brzad" - scenka z udziałem Marysi -2017
 
   

Kolejny sukces - 1. miejsce - w międzywojewódzkim konkursie
prozy kociewskiej i poezji śpiewanej -
Starogardzkie Centrum Kultury - 2019

 

Udany debiut Marysi - 2. nagroda -
na 43. Turnieju Kaszub i Kociewia w Wielu - 2020

 
   

Piknik charytatywny dla Oleńki -
najmłodszego honorowego członka naszego Zespołu.
Marysia podjęła się całej oprawie artystycznej
- Lubichowo 2020

   
 

Solo i z reprezentantami Zespołu oraz ekipą telewizyjną podczas nagrań
do programu TVP3 "Uczniowie z klasą" -
16 grudnia  2020

   
 

Nasza "Lubichowska Kociewianka" w programie TVP3
 "Uczniowie z klasą"
wyemitowanego 11 stycznia 2021 roku.

                                                       Marysiu, Gratulujemy!


ŚPIEWAMY NIE TYLKO NA LUDOWO

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim wraz ze Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gdańskim zorganizowało Powiatowy Konkurs Piosenki „Śpiewamy dla mamy”. Każdy kto chce i lubi śpiewać mógł zgłosić swój udział. Solistka z Zespołu "Lubichowskie Kociewiaki" ELŻBIETA KALETA postanowiła wziąć udział w tymże konkursie. Przygotowała ulubioną piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka "TOBIE MAMO", tym samym oddając hołd niedawno zmarłemu artyście.

Elżbieta Kaleta - YouTube

W studiu nagrań.

Po zakończeniu nagrań w studiu Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim nadszedł czas na głosowanie publiczności. W wyniku głosowania Ela zdobyła 231 głosów zdobywając 1. miejsce, czyli Nagrodę Publiczności w swojej kategorii wiekowej.

Wręczanie nagród odbyło się  24 maja
i było bardzo uroczyście.

   Podczas gali była możliwość złożenia swego autografu.
 Gotowe! Jest autograf i serduszko.  
   

Nasza Ela z p. Wioletą Strzemkowską - Konkolewską -
członkiem Zarządu Powiatu Starogardzkiego
i p. Patrykiem Gabrielem - wicestarostą.

 

A to Eli i nasze podziękowanie za oddane głosy.

 D Z I Ę K U J E M Y!

  


WYRÓŻNIENIE DLA MIRELI STIWE W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM POEZJI POLSKIEJ

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim zorganizowało konkurs poezji polskiej w formie online. Celem konkursu była popularyzacja polskiej literatury pięknej, kształtowanie wrażliwości na piękno języka i mowy ojczystej, stwarzanie okazji do pracy nad kulturą mowy oraz sztuką interpretacji, promocja osiągnięć uczniów, jak i stwarzanie okazji do czynnego uczestnictwa w kulturze.

 

Mirela Stiwe z Zespołu "Lubichowskie Kociewiaki"

przygotowała dwa utwory poezji i zgłosiła swój udział w konkursie reprezentując Gminny Ośrodek Kultury w Lubichowie.

Jury na podstawie prezentacji w formie online, dokonało oceny i przyznało nagrody. Nasza uczestniczka za swoją prezentację została wyróżniona w kategorii dzieci klas I - III.

Gratulujemy udanego debiutu!

 Zapraszamy do obejrzenia filmiku z prezentacją Mireli:  https://youtu.be/Y5bdBTFAdZs

 


LAUREACI POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI I PROZY KOCIEWSKIEJ IM. ANTONIEGO GÓRSKIEGO

10 czerwca br. w Starogardzkim Centrum Kultury - po rocznej przerwie - odbył się konkurs poezji i prozy kociewskiej. Konkurs ten ma już niemal 40-letnią tradycję.

Celem konkursu jest poznanie i popularyzacja literatury, tradycji i dziedzictwa regionalnego Kociewia, a w szczególności pielęgnowanie gwary kociewskiej – mowy naszych przodków. Ponadto, konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, pokonywania tremy, a także pogłębia wrażliwość na piękno literatury kociewskiej.

Jak zawsze, do konkursu przygotowali się także reprezentanci "Lubichowskich Kociewiaków" z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie w składzie: Maria Gosz (proza i śpiew), Monika Mokwa (poezja i proza), Elżbieta Kaleta (proza i śpiew), Mirela Stiwe (poezja i proza) - uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lubichowie i Szymon Szachta (poezja i śpiew) - uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej im. o. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie. Solistom akompaniował na akordeonie nauczyciel muzyki Piotr Chrapkowski z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

Nasi reprezentanci godnie zaprezentowali się na scenie, spełniając wszelkie wymagania konkursowe, jak: poprawność gwary kociewskiej, interpretacja utworów, kultura słowa, dobór repertuaru, umiejętności wokalne i ogólny wyraz artystyczny prezentacji. Jury w składzie: Magdalena Delecka- przewodnicząca, Alina Jeleń, Ewa Czuba, Łukasz Rocławski, Józef Olszynka przyznało wszystkim naszym uczestnikom 1. miejsca!

I tak:

* MARIA GOSZ - 1. miejsce w kategorii proza i śpiew klas VII - VIII,

* MONIKA MOKWA - 1. miejsce w kategorii poezja i proza

klas IV - VI,

* ELŻBIETA KALETA - 1. miejsce w kategorii proza i śpiew

klas IV - VI,

* MIRELA STIWE (debiut) - 1. miejsce w kategorii poezja i proza

klas I - III

* SZYMON SZACHTA (debiut) - 1. miejsce w kategorii poezja i śpiew klas I - III.

Debiutanci - najmłodsi wykonawcy, swoje wystąpienie zadedykowali przede wszystkim swoim "lólkóm" (dziadkom). Mirela zaprezentowała m. in . utwór wg pradziadka Alojzego Stawowego o "bociónach" (bocianach), a Szymon zaśpiewał ulubioną piosenkę swojego dziadka Rysia "Jezdóm Kociewiakam" (Jestem Kociewiakiem). Była to dodatkowa motywacja dla naszych najmłodszych.

Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć i postawy naszych "Lubichowskich Kociewiaków" w wytrwałym dążeniu do celu i pokonywaniu wszelkich trudności.

WIELKIE BRAWA I GRATULACJE!

 

Nasz wspaniała ekipa (od lewej): Maria Gosz, Mirela Stiwe,
Szymon Szachta, Elżbieta Kaleta i Monika Mokwa.

Prezentacja Szymona (poezja).
Prezentacja Elżbiety (proza)
Prezentacja Moniki (poezja)
Prezentacja Marysi (proza)

Mirela już po prezentacji swoich utworów (poezja i proza).
Widać zadowolona i szczęśliwa.

W oczekiwaniu na werdykt jurorów.

Chwila relaksu.
Nadmiar niespożytej energii...

A tak relaksowały się nasze nieco starsze reprezentantki.

Na ściance SCK-u.

Mirela i Szymon - nasi debiutanci
Marysia, nasza kilkakrotna i utytułowana uczestniczka konkursu.
Dziękujemy Ci Marysiu za te wszystkie piękne osiągnięcia!

Cała nasza EKIPA! Dziękujemy MAMUSIOM za pomoc i wsparcie!

 

I już wiemy, jesteśmy wszyscy na najwyższym podium!
Pan Józek Olszynka - artysta plastyk i juror - złożył nam gratulacje
i podzielił się swoimi wrażeniami. Dziękujemy!

Dyplomy



NASI REPREZENTANCI

W 44. WIELEWSKIM TURNIEJU GAWĘDZIARZY

Już od 44 lat Wielewski Turniej Gawędziarzy gromadzi miłośników gawęd i gadek, które uczą, bawią i skłaniają do refleksji. W dniach 7 i 8 sierpnia br. spotkali się mistrzowie tej sztuki z różnych regionów Polski, by zaprezentować swoje umiejętności. W tegorocznej edycji - wzorem lat ubiegłych - wzięli udział gawędziarze z Kaszub, Kociewia i Rzeszowszczyzny.

"Lubichowskie Kociewiaki" po raz pierwszy zapisali się w kronikach wielewskiego turnieju już w 1993 roku! Nie sposób tak szybko wymienić tej licznej grupy naszych wspaniałych gawędziarzy z Lubichowa utytułowanych czołowymi nagrodami i mianem nagrody głównej, ale to zadanie do zrealizowania w najbliższym czasie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji uzupełnionej niezbędnymi komentarzami.

Nasi tegoroczni uczestnicy:

Monika Mokwa, Szymon Szachta (debiut - poza konkursem)

i Mirela Stiwe (debiut).

Szymon - nasz najmłodszy reprezentant,

z dumą zaśpiewał hymn kociewski,

który wraz z hymnem kaszubskim

uroczyście otwiera turniej gawędziarzy.

Nie ukrywamy, że dla Szymona, który nigdy nie był

na takiej wielkiej scenie i tak podniosłej uroczystości

 było to wielkie wyzwanie. Jednak świetnie sobie poradził. Brawo!

Wystąpienie Mireli Stiwe (debiut).
Mirela opowiadała o urokach naszego Kociewia.
Wystąpienie Moniki Mokwy (4. udział w turnieju).

Szymon Szachta wystąpił ( poza konkursem) z krótkim,

żartobliwym utworem i zaśpiewał ulubioną piosenkę

swojego śp. dziadka Rysia "Jezdóm Kociewiakam".

Mamy nadzieję, że za rok stanie w szranki z gawędziarzami.

Wywiad do radia.
Szczęśliwi z dyplomami i upominkami za udział w turnieju.
Wpisy do księgi pamiątkowej.
Wpisy do księgi pamiątkowej z ubiegłego roku.
Czas na relaks i … słodkości.

Rzeszowsko - kaszubsko - kociewskie spotkanie;

 integracja regionów.

Drugi dzień turnieju (niedziela) rozpoczęliśmy mszą świętą

w wielewskim kościele pw. św. Mikołaja.

Byliśmy dumni, że Monika może nieść chleb

podczas procesji z darami.

Koncert w amfiteatrze - jak zawsze, poprzedza radosny

 i barwny przemarsz ulicami Wiela oddając hołd

 wielkim wielewianom: Wickowi Rogali przed szkołą jego imienia, Hieronimowi Derdowskiemu przy pomniku

 oraz na przykościelnym cmentarzu: Edmundowi Konkolewskiemu

 i Józefowi Brzezińskiemu - pomysłodawcy i organizatorowi pierwszych edycji turnieju.

 

W oczekiwaniu na werdykt jurorów.

Prezentacje oceniali: p. Tadeusz Lipski,

p. Felicja Baska-Borzyszkowska, p. Bożena Ugowska

oraz p. Grzegorz Schramke.

Mirelka wśród nagrodzonych! WYRÓŻNIENIE!

Monika wśród nagrodzonych! III NAGRODA!

Wszyscy nagrodzeni w kategorii Józefa Brzezińskiego.

Nagrody wręczali: Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

w Gdańsku p. Jan Wyrowiński

 oraz Wójt Gminy Karsin p. Roman Brunke.

Szymon otrzymał sympatyczny upominek

od p. Felicji Baska - Borzyszkowskiej - członkini jury.

Szymon szczęśliwy! My także! Pani Felicjo, bardzo dziękujemy!

Zmęczeni, ale szczęśliwi!

Cieszymy się bardzo, że w tak trudnym okresie mogliśmy przeżyć

 tyle wspaniałych, kulturalnych doznań.

 

 


VII REGIONALNA BITWA KULINARNA
pod hasłem:
"Z kociewskich pól, łąk, ogrodów, lasów i zagród"

ZBLEWO - WIRTY, 19 sierpnia 2021

Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie zaprosiło nas - "Lubichowskich Kociewiaków" na VII Regionalną Bitwę Kulinarną. To niezwykłe wydarzenie  miało miejsce 19 sierpnia br. w Ogrodzie Dendrologicznym w Wirtach. Na tę okoliczność przygotowaliśmy program artystyczny w dwóch odsłonach. Było to dla nas nie lada wyzwanie, ponieważ większa część członków Zespołu wystąpiła po raz pierwszy. Daliśmy jednak z siebie wszystko, by godnie zaprezentować się w tańcu, gadce i piosence.  Mamy nadzieję, że organizatorzy i zaproszeni goście byli z nas zadowoleni,  o czym świadczyły brawa i miłe słowa, ale my i tak wiemy, że jeszcze dużo pracy przed nami. Damy radę!

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i za wyjątkowo piękny dzień pełen  kulturalnych doznań, a głównie za możliwość spotkania wielu wspaniałych ludzi Kaszub i Kociewia. Natomiast pyszne jadło i unoszące się wokół zapachy  ajntopów  było "smacznym" punktem programu. Nie zabrakło przy tym wielu świetnych niespodzianek towarzyszących.  Była to dla nas piękna wakacyjna przygoda. Wróciliśmy bardzo zadowoleni pod każdym względem.

Dziękujemy! Gratulujemy!

NASZA FOTORELACJA

   

 JUBILEUSZ 60-LECIA PRACY TWÓRCZEJ
PANA EDMUNDA ZIELIŃSKIEGO

Podczas uroczystości w Wirtach uhonorowano zasłużonego artystę
p. Edmunda Zielińskiego.

 Oto fragment podziękowania dla Jubilata:

"Pan Edmund Zieliński, Honorowy Obywatel Gminy Zblewo, wspaniały artysta i społecznik, niestrudzony propagator
sztuki ludowej Kociewia i całego Pomorza –
obchodzi właśnie 60-lecie pracy twórczej.
Dziękujemy Panu Edmundowi za Jego pasję i wielkie serce,
a także za wielkie zaangażowanie i pracę na rzecz Gminy Zblewo, Kociewia i całego Pomorza"…

      
Z ARCHIWUM "LUBICHOWSKICH KOCIEWIAKÓW"


Pamiątkowe zdjęcie z przypadkowego spotkania naszego Zespołu

z p. Edmundem Zielińskim -

Wdzydze, Jarmark Zielonoświątkowy - 3 czerwca 2001 (20 lat temu).

Pamiętamy, że od razu nawiązała się między nami miła rozmowa, podczas której dowiedzieliśmy się, że p. Edmund obchodził

właśnie w ten dzień swoje urodziny.

W prezencie zaśpiewaliśmy Jubilatowi piosenkę,

a p. Edmund obdarował nas pięknymi,

przez siebie rzeźbionymi ptaszkami - co zresztą widać na zdjęciu.

Z wielką sympatią wspominamy to spotkanie,

a przy okazji dowiedzieliśmy się, że p. Edmund nagrał sobie

 nasz muzyczny prezent na pamiątkę.

 

Wkrótce do nas, do naszej szkoły (początek grudnia 2001)

 p. Edmund Zieliński napisał piękny list.

Za zgodą  autora, udostępniamy  ten list do wglądu. 

 

Kolejne pamiątkowe zdjęcie z uhonorowanym Jubilatem.

Miłe spotkanie z p. Bożeną Ugowską,
z którą co roku spotykamy się podczas wielewskich turniejów.

Spotkanie z p. Eugeniuszem Pryczkowskim - kaszubskim
działaczem.

Ekipa TVP Gdańsk ("Dycht Kociewie")
zawsze taka sama: pracowita, uśmiechnięta, profesjonalna
i ... wyjątkowo cierpliwa.

Tego popołudnia czekały nas różne atrakcje,

np. przejażdżka meleksem.

Wszyscy mieliśmy możliwość oddania głosu

 na najsmaczniejszy ajntop.

 Ilością oddanych głosów wygrał kociołek Prezesa.

W tej chwili Mirela losuje numerki do nagrody za oddany głos.

 

Sporo nagród przypadło członkom naszego Zespołu.

Po prostu wszyscy głosowaliśmy, to i szanse większe!

P.S. Szczęśliwa Mirelka i świetnie prowadzący tę piękną imprezę:

p. Mieczysława Cierpioł i p. Piotr Wróblewski.

 

"Gmina Zblewo - Przystanek Kociewie" w komentarzu do nas napisali:

"Mamy nadzieję, że do zobaczenia niebawem!

Kociewie zawsze łączy, a granice Gmin nigdy nas nie dzielą.

Z całego serca zawsze Wam kibicujemy, podziwiamy

 i serdecznie pozdrawiamy po sąsiedzku z Gminy Zblewo".

Serdecznie dziękujemy! Do zobaczenia!